Добре дошли Приятели!

Тръгнете по пътя на кулинарните изкушения и опитайте непознатите познати български ястия! Основни продукти в българската национална кухня са месото и зеленчуците. Българите консумират всички видове месо, както и сладководна и морска риба. Характерни продукти в българската национална кухня са бобът, лещата, оризът, киселото и прясното мляко, бялото саламурено сирене, доматите, чушките, лукът, чесънът, ябълките, сините сливи, динята, гроздето, както и някои специфични подправки. В България можете да вкусите, както сочните череши през май, така и сладките мушмули през декември, да опитате крехкото агнешко по Гергьовден и сочната свинска пържола и туршията по Коледа, домашно приготвените кисело мляко и сирене, хубавото руйно вино, събрало букет от аромати на различни сортове грозде, узряло под топлите слънчеви лъчи.

Полезни съвети

1.Месото измивайте съвсем набързо, преди да го нарежете. В противен случай във водата ще преминат част от хранителните сокове. Ако го пържите или печете на скара, след измиването го подсушете със суха кърпа. Така ще запази хубавия си цвят.
 2.За да нарежете лесно месото на тънки парчета, поставете го в камерата на хладилника за 1 час.
 3.Постното месо ще получи по-добър вкус, ако го шпиковате със сланина. Оставете сланината в камерата на хладилника да замръзне, след това я нарежете с остър нож на тънки пръчици. Шпиковането ще направите по-лесно, ако шващате нарязаната сланина с пръсти, потопени в сол. При печене постното месо може да се покрие с тънки филийки сланина (пушени гърди).
 4.Преди да сложите месото да се пече, дръжте го 5 мин в кипяща вода. Така то няма да се “свие” и става по-вкусно.
 5.Месо от по-старо животно мариновайте 20 мин с 1 лъжица ракия или 1 чаша коняк. То няма да задържи миризмата на алкохола, но ще стане меко и сочно и ще се свари по-бързо.
 6.Неотлежалото месо от прясно заклана свиня не е подходящо за печене. Ако все пак решите да изпечете такова месо, залейте го с 1 чашка ром или коняк.
 7.Овчето месо ще загуби специфичната си миризма, а телешкото ще придобие много пикантен вкус, ако го намажете с тънък слой горчица няколко часа преди да го поставите във фурната.
 8.Печеното или задушено месо се реже студено, за да не се рони. Залива се с топъл сос.
 9.Ако искате бульонът да бъде силен и хранителен, поставете месото в хладка вода. За да остане месото сочно и вкусно, сложете го в кипяща вода.
 10.Бульонът се избистря по следния начин: Разбийте на пяна 2-3 белтъка с малко вода и лимонов сок или вино. Постепенно ги сипете в кипящия бульон и оставете да заври. Дръпнете на края на печката. След около 30 мин прецедете през гъсто сито.
 11.Кебапчетата за скара ще бъдат сочни, ако след омесването на каймата с подправките прибавите половин чаша вода на колиграм месо. Най-добре е да се работи с миксер.
 12.За да обелите лесно сварен език, потопете го в студена вода веднага след изваждането му от бульона.
 13.Месо, което е получило лек дъх, сложете за 10 мин в слаб прецеден чай от лайка. Изплакнете го със студена вода. Ако дъхът не се е изгубил напълно, повторете. Употребете го след по-продължителна топлинна обработка.
 14.В хладилник се държат само пресните колбаси – сухите и полусухите губят от вкусовите си качества. Най-добре се съхраняват, закачени в килер, но не бива да се допират.
 15.За да не потъмнее отрязаната повърхност на салама, намажетея с белтък или с дебел слой краве масло (мас).
 16.Позасъхналите нарязани колбаси натопете в студено мляко за 30 мин. Употребете ги за пица или топли сандвичи.
 17.Домашно приготвените колбаси често хващат плесен. Ще я отстраните, ако намокрите кърпа в гъст разтвор от сол и вода и с нея изтриете плесенясалите места. По този начин се възпрепятствува и образуването на нова плесен.
 18.Когато чистите риба, посолете ръцете си, за да не се плъзга.
 19.Ако люспите се чистят трудно, потопете рибата за една минута в кипяща вода или я полейте с оцет.
 20.Рибата няма да има неприятна миризма на тиня, ако сипете малко оцет в устата й.
Измийте рибата бързо под течаща вода. Посолете я, напръскайте я с лимонов сок и я оставете да престои 30 мин.
 21.Пържете рибата в силно сгорещена мазнина по 4-5 мин от всяка страна на умерен огън. Рибата се натопява предварително в смес от равни части царевично и пшенично брашно и малко червен пипер.
 22.Когато варите риба, прибавете към водата 1 чаша прясно мляко. Месото ще бъде по-крехко и бяло, а специфичната му миризма – по-слаба. Направете няколко разреза върху кожата на рибата. Така тя ще се свари по-бързо и ароматът на подправките ще проникне в месото.
 23.Ако печете рибата загъната в алуминиево фолио, в кухнята няма да се чувствува неприатна миризма.
 24.Прясната риба може да се запази за 1-2 дни извън хладилник, ако се натрие с едра сол и се загъне в хартия или листа от коприва. Предварително трябва да се изчисти от вътрешностите и добре да се измие.
 25.Мидите се ядат само ако са съвсем пресни. А как да се разбере това? Пресните миди се отварят веднага щом се сложат да се варят.
 26.За да проверите дали са пресни яйцата, сложете ги в съд със солена вода (120 г сол на 1 л вода). Съвсем пресните яйца лежат на дъното водоравно. Колкото са по-стари, толкова по-нагоре в разтвора излизат. Яйцата, които са по-стари от 30 дни, плуват на повърхността с тъпата част нагоре.
 27.Яйцата се нареждат в специалното отделение на хладилника с върха надолу. Не бива да се мият, защото се отстранява защитната обвивка. Но това е задължително преди употребата им.
 28.Никога не употребявайте за сладкиши яйца, току-що навадени от хладилника! Дръжте ги известно време на стайна температура.
 29.Ако ви е необходим само белтък от яйце, направете дупчици на черупката в двата края на яйцето и той веднага ще изтече. Вълтъкът може да се запази няколко дни (в хладилник).
 30.Ако не сте сигурни, че ще успеете да приготвите майонеза, опитайте следното: забодете на вилица половин суров картоф и бъркайте посолените жълтъци (скорбялата помага да се сгъстят). Прибавяйте олиото на капки. Щом майонезата започне да се сгъстява, мовете да продължите с миксер, като сипвате олиото на тънка струйка. Ако работите с миксер, в сгъстената майонеза можете да прибавите 1-2 белтъка. Продължете да разбивате, докато се поемат напълно. Така майонезата ще стане по-лека и пухкава.
 31.Лукът се нарязва на филийки, на ситно или се настъргва в зависимост от ястието, което се приготвя.
 32.Първо разрежете лука на две, а след това го обелете. Така е по-бързо и по-лесно.
 33.Ако “плачете”, като режете лук, ето няколко съвета: Щом обелите лука, сложете го в студена вода или в камерата на хладилника. Вмъкнете дъската и ръцете си в голям найлонов плик с отвори от двете страни. Сложете си очила за пшлуване.
 34.Нарязан лук, смесен с малко олио и поставен в захлупен стъклен съд, може да се запази за няколко дни на студено.
 35.Тънко нарязани филийки лук разделете на “пръстенчета” и ги оваляйте в червен пипер и ситно нарязан копър или магданоз. Употребете ги за украса на салати, сандвичи, студени закуски.
 36.Чесънът има много силна миризма и понякога е достатъчно само да натрием леко месото или стените на съда, в който ще се приготвя ястието.
 37.Зеленчуците трябва да се измият основно преди употреба. Във водата прибавете сол, така се намалява загубата на минерални вещества и се отстраняват попаднали насекоми, охлювчета. След това изплакнете под течаща вода.
 38.Пресните зеленчуци задушавайте в съвсем малко вода, колкото да не загорят. В противен случай те губят своя вкус, цвят и хранителна стойност.
 39.Репичките ще се запазят по-дълго време пресни, ако във водатасе потопят листата им. Ако сте ги изрязали като “розички” за украса, потопете ги в ледено студена вода, за да “разцъфтят”.
 40.Ако салатата от краставици горчи, значи не са обелени правилно. Горчивината е концентрирана във върха. Ако започнете да белите оттам, ножът ще пренесе горчивината по цялата краставица. Затова най-напред отрежете върха, а след това употребете друг нож, за да я обелите.
 41.Обелените картофи потъмняват на въздуха, а във водата бързо губят нишестето и витамините си. Ако все пак се налага да ги запазите за 3-4 ч, сложете ги в найлонова торбичка, завържете я добре и я поставете в хладилника.
 42.Картофите се варят в плътно захлупена тенджера, на слаб огън в малко вода или на пара.
 43.Преди пържене подсушете нарязаните картофи или ги оваляйте в малко брашно.  Мазнината трябва да е добре сгорещена и да покрива картофите.
 44.Пресните картофи ще обелите по-лесно, ако ги натопите за 10 мин в солена вода.
 45.За да не сладнят картофите, които са замръзвали, натопете ги във вода за известно време.
 46.Карфиолът ще запази белия си цвят, ако във водата, в която го варите, прибавите прясно мляко (1 кафена чашка на 1 л вода). Съдът не трябва да се похлупва.
 47.За да разберете дали карфиолът е пресен, прекарайте леко ръката си по повърхността му. Ако по дланта ви останат дребни бели трохички, карфиолът е стар.
 48.Не накисвайте гъбите във вода, а ги измийте колкото е възможно по-бързо под тънка струя. Добре е да се използува четка за зъби. Измитите гъби пускайте във вода с оцет, за да не потъмнеят.
 49.Червеното цвекло варете цяло и необелено, за да не губи минералните си вещества. От време на време доливайте студена вода, така ще се свари по-бързо. Оставете го да изстине във водата. Хубавият му червен цвят ще се запази и главите няма да се разварят, ако прибавите няколко капки оцет. Така няма да се разпространява и неприятна миризма при варенето.
 50.Магданоз, джоджен, копър, зелен лук ще нарежете по-бързо и лесно с ножица.
 51.Листните и грудковите зеленчуци ще запазят по-дълго свежестта си, ако ги съхранявате на хладно, загънати във влажна кърпа.
 52.За да освежите увехнали листни зеленчуци, натопете ги в хладка вода, в която сте прибавили лимонов сок.
 53.Добре втасалото тесто трябва да удвои обема си. Времето за втасване е различно и зависи от качеството на маята, от температурата на продуктите и на помещението.
 54.Втасалото тесто (за пита, козунак) се слага в незагрята фурна, включва се на 150С и така се пече до края.
 55.Маята може да се запази дълго в камерата на хладилника. Нарежете я на парчета (за 1 кг брашно 30 г), загънете ги със станиол. Сложете пакетчетата в плик или пласмасова кутийка. Извадете необходимото количество 30 мин преди употребата.
 56.За да има приатен аромат сладкишът, намажете формата с масло, в което сте сложили малко ванилия.
 57.Жълтъкът за намазване на сладкиши няма да потъмнее, ако му прибавите 2-3 капки лимонов сок или олио.
 58.За да не излезе сладкишът от формата за печене, забодете няколко макарона в тестото, за да излиза въздухът по тръбичките.
 59.Тестото поема силните миризми. Ако във фурната сте пекли риба или ястие със силни подправки, трябва предварително добре да я проветрите.
 60.За да разберете дали тестото е изпечено, забодете в средата му клечка за зъби; като я извадите, по нея не трябва да има тесто.
 61.Преди да поръсите сладкиша с пудра захар, още топъл, го намажете с масло. Така ще получите приятен аромат и хубав вид.
 62.Преди да поставите плодовете в сладкиша, оваляйте ги в грис или оризово брашно.
 63.Преди да употребите стафидите, прегледайте ги, почистете дръжчиците, измийте ги с топла вода и ги натопете в ром. Преди да ги сложите в сладкиша, отцедете и оваляйте в брашно.
 64.Ако сладкишът е прегорял, оставете го да изстине и тогава го изстържете внимателно със ситно ренде.
 65.За да се запази по-дълго пресен, загънете изстиналия сладкиш в алуминиево фолио.
 66.Пържените сладки няма да попиват много мазнина, ако в тестото прибавите малко алкохол (ликьор, коняк, ром).
 67.Ако са ви необходими само няколко капки лимонов сок, пробийте кората на лимона с клечка за зъби и изцедете нужното количество.
 68.За да получите повече сок, оваляйте лимона върху масата като го притискате силно с дланите, а след това го сложите в гореща вода или във фурната за 1-2 мин.
 69.Разрязаният лимон ще се запази по-дълго време свеж, ако го поставите върху порцеланова чинийка, така че разрязаната повърхност да прилепне плътно.
 70.Лимоните с ярко жълт цвят на кората и с големи пори са по-кисели.
 71.Ако млякото е загоряло, неприятната миризма ще изчезне, като го прехвърлите веднага в чист съд и го покриете с мокра кърпа. Сложете го да кипне отново.
От пресеченото мляко се получава вкусна извара. Като изстине, изсипете го в марля и го оставете да се отцеди.
 72.Изсъхналото сирене настържете, смесете го с малко прясно мляко и бъркайте на огъня, докато се стопи. С тази вкусна паста залейте макарони или намажете сандвичи, поръсете ги с едро счукан червен пипер. Може да се прибавят и две-три скилидки счукан чесън.
 73.В краве масло, което се е получило неприятна миризма, забодете няколко изчистени и измити моркова. Извадете ги след 3-4 ч. Неприятната миризма ще изчезне също, ако държите маслото за няколко часа във вода, в която сте прибавили малко сода бикарбонат. След това го изплакнете добре няколко пъти.
 74.Мекици, бухти или пържени сладки, които са престояли, ще станат отново като току-що изпържени, ако ги поставите в сито или гевгир над съд с кипяща вода (парата минава над тях). Поднесете ги веднага.
 75.Престоялите кифли загънете в тънка навлажнена хартия и ги сложете за 5 мин в предварително загрята фурна.
 76.Овлажнените бисквити сложете заедно с кутията в топла фурна за няколко минути.
 77.В загорялото ястие сложете кора хляб или филийка лук (ако ястието позволява това). Прехвърлете го в друга тенджера, без да бъркате, и покрийте с мокра кърпа. Изпечете кърпата няколко пъти, докато изчезне миризмата на изгоряло. Или свалете веднага тенджерата от огъня и я сложете под струя студена вода за 15 мин. След това прехвърлете ястието внимателно в друг съд.
 78.Кексът става осбено пухкав, ако замесите тестото с пудра захар вместо с кристална.
 79.Ваниловият пудинг придобива невероятен аромат, ако се замеси с яйчен ликьор.
 80.Стафидите които се добавят в тестото за сладкиши, първо накиснете в гореща вода, а след това наръсете с брашно. Тогава те се разпределят в тестото равномерно.
 81.Сладкишите които се съхраняват в метални кутии, няма да се натрошават, ако всеки слой се отдели с хартия.
 82.Ядките са по-ароматни, ако преди замесването в тестото за сладкиши леко се запържат в масло или маргарин. Който иска да намали калориите, може да ги запече леко и без масло.
 83.Глазурата приготвена от блокче шоколад няма да се пука и чупи при нарязването на сладкиша, ако в загрятата на водна баня шоколадова маса се пусне бучица масло.
 84.100% маслинено масло употребявайте в чист вид, добавяйки го в готовите блюда - така ще запазите неговите полезни свойства.
 85.Съхранявайте го в бутилка от тъмно стъкло или в шкафа при температура +10-15С. На светло и топло качествата на зехтина се влошават.
 86.Когато купувате зехтин, обърнете внимание на датата на производство. Срокът му на годност в бутилки е 1 година, а в метални кутии - 3-4 години.
 87.За прозрачното желе - мътното и неапетитно на външен вид желе може да стане прозрачно, като се загрее и му се налее 1 белтък, разбит в малко студена вода. Кипнете и прецедете.
 88.За пресните печурки - вкусът на печурките, ако са приготвени правилно, малко се различава от този на белите гъби. Отначало ги изтрийте с влажна кърпа, за да ги изчистите от пръстта, а след това сварете в малко вода до пълното й изпаряване. Запържете ги леко в масло и накрая сипете сметана. Вкусът става още по-добре изразен, ако печурките се нарежат на дребно. Този вид гъби не понасят киселото: стават груби, с плътно месо и лигави.
 89.За печеното - парчето месо ще стане по-сочно, ако под тавичката във фърната сложите да се изпарява съд с вода.
 90.За морковите - за да запазят морковите естествения си цвят и да се сварят по-бързо, във водата сипете щипка сода.
 91.За печените кокошки - дори по-старите и жилави птици стават крехки и вкусни, ако преди печенето се натрият със смес от 3-4 супени лъжици масло, 2 супени лъжици лимонов сок и 2-3 скълцани скилидки чесън. Съотношението е за килограм месо.
 92.За кремсупите - когато кремсупата стане по-рядка, сгъстете я със сух бял хляб накиснат в малко количество от нея и претрит през цедка.
 93.Ако е необходимо да разрежете тотения блат на няколко по-тънки, най-добре е да използвате обикновен конец. Внимателно обвийте с него блата, кръстосайте краищата и "режете" с леки пилещи движения.
 94.Ябълковата плънка за щрудели или пити ще стане по-вкусна, ако към нея прибавите дребни кубчета марципан или шоколад.
 95.Ако искате за аромат да добавите в белтъчния крем ябълки, първо ги изпечете или сварете, а след това претрийте през сито. Сипете захар, загрейте до 120С и прибавете разбитите белтъци.
 96.Резените круши, които ше използвате за украса на торта, покрийте с тънък слой прозрачна заливка за торти или намажете с дюлево пелте. Ще постигнете прекрасен резултат: крушите не потъмняват, а тортата става много вкусна.
 97.Ако по рецепта трябва да добавите мед в сладкиша, лесно ще дозирате количеството с лъжичка, предварително намазана с растително масло с неутрален вкус.
 98.Пандишпаново тесто, торти и кейкове печете в умерено силна фурна и не отваряйте вратичката й в първите 15 минути. След изпичането ги извадете от формата и обърнете веднага върху кърпа, докато изстинат. Сладкишите с белтъчна глазура печете в слаба фурна, за да не прегори глазурата.
 99.За да не се троши бисквитеният блат, когато го навивате на руло, обърнете тавата още гореща върху кърпа, напръскайте леко хартията за печене с вода и внимателно я свалете. Наръсете блата със захар и навийте на руло с помощта на кърпата. След изстиване развийте, намажете плънката и отново навийте. Ако въпреки всичко блатът се е натрошил, просто го нарежете на ивици, намажете ги с плънката и ги наредете една до друга.
 100.За да може да се разреже изпеченото белтъчно безе за украса на торти и сладкиши, още преди печенето наръсете белтъка с тънък слой захар. Използвайте за рязане нож-пила.
 101.Безето не се разтича при заливането на сладкиша, когато в него се добавят няколко капки бял винен оцет.
 102.Тестото няма да прилепва към лопатката, ако плътно се загърне в голямо парче найлон и се охлади. Ронливото тесто става сполучливо, ако при замесването се добави 1 супена лъжица йогурт.
 103.Хрускава коричка се получава, когато формата за сладкиша се намаже с масло и се наръси със захар. За пропиване може да използвате и леко затоплен коняк.
 104.Плодовият джем преди да го нанесете върху блата трябва леко да подгреете на водна баня. Блатът се пропива по-добре, а слоят става еднакво плътен навсякъде.
 105.Разбиването на яйцата за сладкиши е удобно да се прави в дълбока чаша, като миксерът се движи нагоре и надолу.
 106.Захарната глазура може да украсите в червено и без хранителни бои. Просто я смесете с малко плодов сок с червен цвят.
 107.Ако тестото с мая не се вдига, прибавете бакпулвер.
 108.Кремът за торти става по-вкусен и ароматен, ако в сметаната сипете няколко капки ликьор или ром.
 109.Глазираните бадеми са чудесна украса за торти. За да ги приготвите, намажете бадемите с разбит белтък и леко запечете в слаба фурна.
 110.Виното за готвене успешно ще замените с малко оцет, в който сте разтворили 2 бучки захар.
 111.Оцетът се запазва по-дълго свеж, ако плътно затворената бутилка кипнете за 15 минути и я оставите да изстива в същата вода.
 112.За да не прегори карамелът, тиганът трябжа да се махне от котлона веднага щом захарта се разтопи. Покафеняването ще се получи от топлината на готварския съд.
 113.Твърдо замесеното тесто става меко и еластично, когато към него чрез омесване се прибави добре разбито яйце.
 114.Когато пържим тестени продукти, за да не поемат много мазнина, трябжа да ги пържим на силен огън, а в мазнината да сложим 1 ч.л. оцет.
 115.Бързо сваряване на варивата - За да стане това, изчистените и измити варива трябва да се залеят със студена вода и да се оставят да киснат 5-6 часа след това се изплакват, заливат със студена или хладка вода и се слагат на котлона.
 116.За рохкав ориз - За да стане сипкав, трябва да ври в кипяща подсолена вода, в която са прибавени няколко капки лимонов сок. Съдът не бива да се захлупва.
 117.За по-приятен вкус на маслините - Постига се, ако се държат в буркан с олио, в което има нарязан магданоз или лимонови резенчета. А преди да се сложат в буркана, се заливат с вряла вода, оставят се да изстинат и после се отцеждат.
 118.Сос без грахулки - Сосовете стават идеално гладки, когато към брашното се прибави малко сол. Освен това разреждането с вода трябва да не става постепенно, а наведнъЖ, като се бърка бързо с лъжица или тел.
 119.За вкусни палачинки - За да станат по-апетитни, най-напред трябва да се разбъркат яйцата. След това се слагат брашното и част от млякото. Разбиват се добре. Накрая се изсипва и останалото мляко.
 120.По-вкусна супа - Ще подобрите вкуса и, ако преди да заври, пуснете в нея едно парченце сирене, голямо колкото орех.
 121.За да е сочно месото - Жилавото и твърдо месо ще се свари по-бързо и ще стане по-сочно, ако предварително се начука с дървено чукче, а във водата, в която ври, се добавят 2 супени лъжици оцет.
 122.Свежи репички - За да ги запазите по-дълго време хрупкави и твърди, почистете ги от листата, но не отрязвайте напълно стеблата им. Натопете ги като цветя в купичка с вода.
 123.Старият чесън мирише по-слабо, ако от скилидката се отстрани зеленият кълн.
 124.При обелване на чесъна, за да не лепнат люспите по ръцете и по ножчето предварително трябва да се пусне в съд със студена вода.
 125.Обелени скилидки чесън се съхраняват на студено, ако се поставят в малко бурканче и се залеят с олио, То отнема миризмата и запазва вкусът им.
 126.Неприятната миризма на чесън по ръцете се отстранява, ако пръстите се натрият с благороден метал, лъжица алпака или купичка, след което се измият със студена вода.
 127.Лесен начин за отстраняване на прилепналата пръст по гъбите е като се поръсят обилно и равномерно с брашно и след това се притриват през ръцете и се измиват,
 128.Ястията от гъби не трябва да се претоплят, защото растителният белтък при повторно загряване се разлага бързо и лесно храната може да стане токсична.
 129.Пресоленото ястие се оправя бързо, ако към него се прибавят 3-4 пресни или изсушени гъби. Пускат се 5 минути преди да се вдигне съдът от печката, след което се обират с решетеста лъжица.
 130.Жилаво месо става крехко, ако 2 часа преди да се изпържи, изпече или панира, всяка порция се намазва
с олио и оцет.
 131.Изпърженото месо не трябва да се похлупва с капак, защото губи хрупкавата си повърхност и омеква.
 132.За да стане пържолата по-пикантна, необходимо е след като се извади от тигана, в останалата мазнина да се долее малко вино. Тази смес се изсипва върху пържолата.
 133.Печено месо става сочно и по-лесно се нарязва на порции ако това се извърши не веднага, а 5 минути след изваждането му от фурната.
 134.Приготвените за печене шишчета и шишовете предварително трябва да се намажат с олио. Така местните парчета се отделят по-лесно.
 135.Останалата саламура от кисели краставички може да се използва вместо вода при печене на месо, което му придава особено приятен вкус. Да се внимава с дозирането на солта.
 136.Когато към кашата за паниране се прибавят няколко капки олио, тя се задържа по-добре към месото.
 137.Месото, залепено по дъното на тенджерата или тигана за кратко време трябва да се постави със съда върху студена плоча на печката или на мивката.
 138.Преди да се замразят в камерата пържоли, между всяка една се слага лист домакинско фолио. Порциите не се слепват помежду си и лесно се размразяват.
 139.За да се размрази по-бързо и лесно месото, необходимо е заедно с опаковката да се пусне в съд със студена вода, към която се прибавя 1 с.л. сол.
 140.Ястие, плувнало в мазнина, трябва да се остави да изстине напълно и за няколко минути да се постави в хладилника. Обирането на мазнината се извършва с решетеста лъжица.
 141.Колкото е по-тъмно месото на рибата, толкова е по-висока калоричността й.
 142.Отстраняването на люспите става много бързо и лесно, ако рибата предварително се натрие добре с оцет.
 143.Дъската за работа с риба трябва да се посоли добре преди да е изкормена рибата. Тогава тя няма да се плъзга.
 144.Изчистената и измита риба преди да се посоли, трябва да се напръска със сока от 1/2 лимон.
 145.Рибата е изпечена добре, когато перките на гърба при издърпване остават цели.
 146.Ако пушена риба се затопли леко във фурната за 2-3 минути, тя придобива вкуса на прясна.
 147.За да се отстрани неприятната миризма от съда, в който е готвена, пържена или печена риба, след измиването му сварете в него малко чай.
 148.Помещението, в което е готвена рибата, се обезмирисява, ако след проветряване на печката се сложи съд с вряща вода, в която се поставят няколко капки одеколон или лавандулов спирт.
 149.Миризмата от риба по ръцете се отстранява, ако те се натрият със сол и после се изплакнат със студена течаща вода.
 150.Застоялата рибена мазнина по стените и дъното на съда след пържене се отстранява напълно, ако съдът се посипе обилно със сол.
 151.Ако под капака на хлебната кутия се залепи лист домакинско фолио, топлият хляб се запазва за по-дълго време.
 152.Не трябва да се съхраняват заедно в метална кутия черният и белият хляб. Вкусът на белия хляб се влошава, защото той бързо приема миризмата на черния.
 153.За да не загорят тестените изделия по дъното на съда, във водата се прибавя малко олио или масло. При такива случаи не е необходимо да се измиват,
 154.Изкипяването им става невъзможно, ако ръбът на тенджерата леко се намаже с малко олио.
 155.Поставената между тенджерата и капака решетеста лъжица или черпак предотвратява изкипяването на тестеното изделие.
 156.Слепените тестени продукти, вече сварени, се връщат обратно в малко топла вода и мазнина и се разбъркват. След това се изсипват в друг съд и се изплакват основно със студена вода.
 157.За да не се пречупват при варене макароните /спагетите/, трябва цялото количество да се пусне в заврялата вода отвесно. За минута те сами ще се слегнат и ще изплуват пак цели.
 158.Малко количество макарони /спагети/ могат да се затоплят, ако се поставят в сито и над тях се пусне течаща топла вода.
АКО НЕЩО СЕ ОБЪРКА В КУХНЯТА
 1.Пресолен сос може да се оправи, ако се разбърка с малко мляко, вино или с каймак от прясно мляко.
 2.Много гъст сос се разрежда с малко вино или със сметана.
 3.Останал сос от гарнитура може да се съхрани в хладилника до 2-3 дни. Преди консумация образувалата се коричка трябва да се намаже леко с омекнало масло и да се подгрее след това на слаб огън.
 4.Ако яденето е пресолено, вкусът му може да се оправи като към него се прибавят 2-3 гъби или нарязан малък картоф.
 5.Ако сосът на ястието е загорял, прехвърлете го в друг съд, без да се обира дъното. Вкусът му се коригира с малко лимонов сок, със захар на върха на ножа, с други зеленчуци и с пресни зелени подправки /магданоз/.
 6.Обилната мазнина от яденето /супи, яхнии/ се отстранява след като то се охлади и в него се пуснат няколко парченца лед. По този начин мазнината полепва по ледените блокчета, след което те се отстраняват. Същият ефект се получава, ако листа от маруля се прекарат през охладеното ястие.
 7.Прегоряло печено месо може да се оправи, ако след изрязване на засегнатите части, му се прибави щипка сода бикарбонат, след което отново се запича.
 8.Ако домашно приготвена майонеза се пресече, може да се оправи веднага като разбиете 1 жълтък и малко сол, които прибавяте „на капки" към майонезата чрез непрекъснато бъркане.
 9.Приготвеният с недостатъчно бакпулвер или мазнина сладкиш се рони при рязане. За да избегнете това добре е да го поставите за 2 часа на студено /или в хладилника/.
 10.Ако сте прегорили сладкиш /кекс, руло и др./, отрежете загорялата част и върху нея нанесете като гарнитура конфитюр, млечен крем или пудра захар.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Индекс на телесната маса.